Dijital Pazarlama

ROI Nedir? ROAS Nedir? Ne Anlama Gelir?

ROI ve ROAS Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

ROI ve ROAS terimlerini bir çok kez duymuşsunuzdur. ROI, İngilizce “Return on Investment” kelimelerinin, ROAS ise “Return on Ad Spend” kelimelerinin kısaltmalarıdır. Türkçe karşılıkları ile birlikte taşıdığı anlamlar kolayca ortaya çıkmaktadır. İş yaşamında her sektörde kullanılan bu hesaplamalar, işletmelerin başarılı olma yolunda takip edilmesi gereken önemli etkenlerdendir.

ROI Nedir? Nasıl Hesaplanır?

ROI genel anlamıyla, gerçekleştirilen bir yatırımın geri dönüşünün ne kadar olduğunu gösteren oransal bir veridir. Türkçe karşılığı da “Yatırım Getirisi’dir.” Bu yatırım bir dönem veya genele ait bir bütçe olabilir. ROI Hesaplaması tüm sektör ve şirketler için yapılabilir hatta yapı ve farklı durumlara karşı özelleştirilebilir. Genel olarak kullanılan ROI hesabı ise şu formül ile sağlanabilir. ROI=(Gelir-Maliyet)/Maliyet*100

Örnek olarak; 100₺ harcanıp 225₺ kazanç elde edilmiş olsun. (225-100)/100*100=125 yüzde ile %125 olacaktır. ROI hesaplamalarınızda kar/zarar durumunu netleştirebilmeniz için diğer maliyetleri de hesaba katmanız gerekiyor. Diğer etkenler ile birlikte maliyetiniz arttığında ROI oranı da düşeceği için maxium getiri için planlamalarınızı dikkatli yapmanız hayati önem taşıyor. Google kaynaklarından direkt olarak bilgi edinmek için buraya da göz atabilirsiniz.

ROI Nedir? ROAS Nedir?
ROI Nedir? ROAS Nedir?

ROAS Nedir? Nasıl Hesaplanır?

ROAS, Türkçe “Reklam Harcamalarının Yatırım Getirisi” anlamını taşımaktadır. Vermiş olduğunuz reklamlardaki maliyetlerinizin ne kadar kazanç sağladığınızı gösteren bir orandır. ROAS ölçümleri ile reklamlarınızı spesifik şekilde birbirinden ayrı olarak değerlendirebilir, performanslarını görebilirsiniz. ROAS hesabını yapabileceğiniz formül ise şu şekildedir. ROAS=Gelir/Maliyet*100

Örnek olarak; yine 100₺ harcanıp 225₺ kazanç sağlanmış olsun. 225/100*100=225 yani %225 kar durumu olacaktır. Buda 1 harcayıp 1.5 kazanıyorsunuz demek oluyor. Dijital Pazarlama sektöründeki arkadaşlar ROAS hesabını sıklıkla yapıyor. Reklam maaliyetlerini düşürüp kazanç oranlarınızı artırmak için çeşitli senaryo, çalışma, hedef kitle ve kampanyalar düzenleyebilirsiniz. ROAS oranı ne kadar yüksek ise o kadar karlılık elde eder, kazanç sağlarsınız.

Bu tarz hesaplamaları yaparken, özellikle ROI hesaplamasında maliyet alanına tüm giderlerinizi eksiksiz eklemeyi ve hesabı doğru yapmaya dikkat edin. Çıkacak sonuçla birlikte alacağınız aksiyonlar işletmenizin geleceğini belirlemede önemli bir rol oynayacaktır.

ROI ve ROAS Hesaplamalarının Farkı Nedir?

Genel olarak aynı amaca hizmet eden bu hesaplaların arasında belirgin olarak bir fark bulunur. Bu iki hesaplama sistemini birbirinden ayıran en temel şey formüllerde baz alınan ilk sayının ROİ’da kar, ROAS’ta gelir olmasıdır. Yani 100₺ harcayıp 200₺ kazandığınızda ROI hesabı için formülde kar tutarınız olan (200-100) 100₺’yi kullanırsınız. ROAS hesabı için direk gelir tutarı olan 200₺ yi kullanırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu