Google

Featured snippet nedir?

Featured snippet (sıfırıncı konum) ne anlama geliyor? Ne işe yarıyor?

Merhaba, daha önceki “Dijitalde Önem Verilmesi Gereken 6 Eğilim” başlıklı yazımda Featured Snippet’a değinmiştim. Bu içerikte de daha detaylı bilgi vermek istedim.

Featured snippet; arama sonucu sayfasında sıralamanın en üst kısımda ayrı bir kutucuk içerisinde yer alan, girilen anahtar kelime sorgusunun cevabını veya tanımını içeren bölümdür. Google Asistan aracılığı ile arama yapıldığında bu kısım sesli olarak da okunabiliyor. Türkçe kelime anlamı olarak “Öne çıkarılmış küçük parça” vb ifadelere karşılık gel Featured Snippet, sektör içerisinde arama sonucu sayfasında 1. sıranın da üstünde yer alması sebebiyle “Sıfırıncı Konum” ismiyle de bilinmektedir.

featured snippet nedir
featured snippet nedir

Sıfırıncı konumda olmak için ne yapmalı?

Bu konumda yer almamızı sağlayacak direkt bir reçete bulunmuyor. Ancak diğer tüm SEO süreçlerinde olduğu gibi Google’ın kullanıcı odaklı yapısını düşünürsek, sunduğunuz içeriğin kullanıcıların yararına olacak şekilde hazırlamanız gerektiğini söyleyebilirim. Yani; anlaşılır, SEO uyumlu, tanımlar içeren, arama sorgusuna cevap veren, kavramların yerinde kullanıldığı, gereksiz kelime ve içerik tekrarına düşülmediği, görsel ve tasarımsal olarak betimlemelerin yapıldığı kaliteli içerikleri kullanıcılara sunmak gerekir.

Liste snippet
Liste snippet

Öne çıkan snippetlerin içeriği paragraf, liste ya da tablo şeklinde karşımıza çıkabiliyor. Yukarıdaki ilk arama sonucu görseli paragraf aramasına bir örnek olarak gösterilebilir. Görsel içermeyen snippetlerde olabiliyor. Liste şeklindeki snippet görünümü için bir yukarı, tablo şeklindeki snippet görünümleri için hemen aşağıya göz atabilirsiniz.

Tablo snippet
Tablo snippet

Semrush, Ahrefs, Moz gibi global kaynakların araştırma sonuçlarına göre aşağıdaki sonuçları çıkarabiliriz:

  • Yerel aramalar, alışveriş aramaları, resim ve video içeriklerinde featured snipped bulunmaz.
  • Arama sonuçlarında ilk 5 sayfaya kadar yer almanız durumunda snippete çıkma şansınız yüksektir.
  • İçeriklerde soru kalıbı kullanmanız snippets şansınızı artırır. (Sadece soru kullanmak önerilmez)
  • İçeriklerinizi ters piramit formatı ile yazın. (Önce beklenen cevabı verin, sonra önemli detaylar ve en son diğer bilgileri yer verin)
  • Her soruyu kısa ve öz şekilde cevaplamayı hedefleyin.
  • Uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımı uygulanabilir.
  • Arama sonucunda çıkan “Kullanıcılar bunu da sordu” bölümündeki sorgular üzerinde çalışabilirsiniz.

Bir cümlelik özet ile sonuç olarak Google’ın istediği kullanıcı odaklı kullanıma ayak uydurmak gerekiyor. Umarım bu içerikle sizi bilgilendirebilmişimdir. Sağlıklı günler dilerim. Hoşçakalın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu