Google

Google Ads MCC Hesap Nasıl Oluşturulur?

MCC (My Client Center) Ne Gibi Durumlarda Gereklidir?

Google Ads MCC hesap nasıl oluşturulur? Bugünkü içeriğimin konusu bu. Sektörde, özellikle de ajans kanadında yer alan arkadaşlar bileceklerdir ki; My Client Center, Google tarafında (Google Ads) birden çok firmanın reklamlarını çıkan ajans ve markaların işine oldukça yarıyor. Dilerseniz önce, MCC (My Client Center) nedir? sorusunu yanıtlamaya çalışayım. Sonrasında da “MCC Ne Gibi Durumlarda Gereklidir?” kısmına geçeriz.

Hemen başlangıçta unutmadan belirteyim, ismi değişen ve “Google Ads Yönetici Hesapları” olarak güncellenen platformdan bahsederken yaygın olarak bilinen ismi MCC, Müşteri Merkezim ya da Yönetici Hesabı ifadelerini kullanabilirim, kafamız karışmasın hepsi aynı şey, bilginize 😀

MCC (My Client Center) nedir?

Türkçe; Müşteri Merkezim anlamına gelen MCC; birden çok Google Ads hesabını yöneten reklamverenler veya ajanslar için son derece kullanışlı bir platform olup, tüm reklam hesaplarının tek bir alan üzerinden yönetilmesini, raporlanmasını sağlayan bir sistemdir. Bu hizmet Google’ın sahip olduğu bir sistemdir yani 3. taraf bir uygulama değildir.

Google Ads Mcc
Google Ads Mcc

MCC, Tek bir giriş ile birden çok Google Ads hesabına erişmenizi sağlar. Tüm reklam hesaplarını ayrı ayrı kullanmak yerine tek bir Mcc hesabına giriş yaparak bağlı olan tüm ads hesaplarının performans istatistiklerini kolayca görüntülemesine olanak tanır. Google ads yönetici hesabına giriş yaptığınızda “Performans” ve “Bütçe” olmak üzere iki ana alan göreceksiniz. Buradaki her sekme, bağlantılı tüm hesapların performans veya bütçe ölçümlerini görüntülemenize olanak tanır.

MCC (My Client Center) kullanımı ne gibi durumlarda gereklidir?

MCC; birden çok marka ile çalıştığınızda tüm bu markaların ads reklamlarını tek bir panel üzerinden görüntülemenize olanak sağlar. Öncelikle ajanslar için çok kullanışlı bir ürün olan MCC temel olarak birden fazla reklam hesabı yönetenler tarafından kullanılabilir. Yani kısaca, birden çok google ads hesabını yönetiyorsanız, daha kolay bir yönetim ve raporlama için MCC kullanabilirsiniz. Bu bağlamda doğal olarak öncelikle akla dijital pazarlama ajansları geliyor.

Daha rahat bir kullanım, hesaplar arası hızlı geçiş, bütçe, rapor ve istatistik görünümü sayesinde MCC farklı reklam hesaplarını aktif olarak kullananlar için son derece idealdir. Ayrıca MCC hesabınıza istediğiniz kadar Google Ads hesabı ekleyebilirsiniz.

MCC Hesap Nasıl Oluşturulur?

Google Ads MCC hesap nasıl oluşturulur? Google Ads MCC hesabı oluşturmak için öncelikle MCC hesabınızı yöneteceğiniz Google hesabına giriş yapın ya da yeni bir hesap oluşturun. Bu hesap bildiğiniz gmail hesabı. Sonrasında da sırası ile aşağıda paylaştığım adımları izlerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Google Ads MCC hesap nasıl oluşturulur?
Google Ads MCC hesap nasıl oluşturulur?
 • Google Ads Yönetici Hesapları sayfasını ziyaret edin.
 • “Yönetici Hesabı Oluşturun” ibaresini tıklayın.
 • Gelen ekranda hesaba bir isim verin.
 • Hesabı nasıl kullanacağınız ile ilgili verilen şıklardan birini işaretleyin.
 • Saat dilimi ve fatura adresini içeren konumu seçin.
 • Reklamlarda kullanacağınız ödeme birimine istinaden para birimini seçin.

Google Ads Yönetici Hesabı (MCC) Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Ads Yönetici Hesabı (MCC) oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Hemen onları da aşağıda sıralıyorum.

 • Hesabı oluşturmak için girdiğiniz mail adresi, Ads hesabında mevcut olmamalıdır.
 • Hesabı oluşturmayı tamamladığınızda para birimini değiştiremezsiniz.
 • Saat dilimini seçtikten sonra saati değiştiremezsiniz.

Sorunsuz bir deneyim yaşamak adına yukarıda yer verdiğim noktalara dikkat ederek hesap oluşturmayı tamamlamanız gerekir.

MCC’ye (Google Ads Yönetici Hesabı) Google Ads Hesabı Nasıl Bağlanır?

Google MCC Hesabının altına ads hesabı eklemek için yapılması gerekenleri aşağıda sıralıyorum.

 • MCC Hesabına giriş yaptığımızda Performans başlığına tıkladığınızda gelecek olan +’ ya tıklayın.
 • Mevcut hesabı bağla, ifadesine tıklayın.
 • Bağlayacağınız Ads hesabının numarasını girin ve istek göndere tıklayın.

Google ads hesabını bağlama işlemini tamamlamak için son olarak gönderdiğiniz isteğin onaylanması gerekir. Bunun içinde yetki alınacak hesap üzerinden sırası ile Araçlar ve Ayarlar-Kurulum-Erişim ve Güvenlik-Yöneticiler adımlarından isteğe onay verilmesi gerekmektedir.

Tüm bu adımları tamamladıysanız başarılı şekilde hesapları bağladınız demektir. Aynı şekilde diğer Google Ads hesaplarını da bağlayabilirsiniz. Umarım bu içerik size Google Ads MCC hesap nasıl oluşturulur? sorusunun cevabını vermiştir. Şimdi bir diğer yazım olan “Yeni Başlayanlar İçin SEO İpuçları” başlıklı içeriğime göz atmaya ne dersiniz? Bir sonraki içerikte görüşmek üzere, hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu