SEO

Yeni Başlayanlar İçin SEO İpuçları

Yeni başlayanlar içi seo ipuçlarına göz atın

Merhabalar, baştan bilgi vereyim tüm ipuçlarına değinememiş olmama rağmen yazı biraz uzun oldu. Başlıktan da anlaşıldığı üzere başlangıç seviyesi için uygun olan bir içerik. Umarım faydalı olur.

Kullanıcılar bir ürün veya hizmeti satın almadan önce araştırma sürecine girişiyor. Günümüz koşullarında insanlar online alışveriş yapmadan önce karar aşamasında yüksek oranda Google’a ve sunduğu içeriklere güvenerek hareket ediyor. Bu nedenle, Google’da başkaları tarafından görülmek, sizin ve işletmenizin dikkat çekmesine ve yeni müşteriler kazanmasına yardımcı olabilir. Peki şirketinizin Google’daki görünürlüğünü nasıl artırabilirsiniz? Arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparken hangi taktikleri uygulamalı, nelere dikkat etmelisiniz? İlk bakışta SEO terimi biraz teknik gelebilir ancak SEO Toolları ile biraz daha kolay hale getirebilirsiniz.

Bu içerikte aşağıdaki maddelere detaylı şekilde değineceğim:

 • İşletmenizle ilgili arama terimlerini seçimi (Anahtar kelime)
 • Sayfalarınızın Google’da bu arama terimlerini sıralayacak şekilde optimize edilmesi
 • Yeni ziyaretçiler çekmek için zengin içerikli blog sayfası oluşturmak
 • Bağlantı kurma yoluyla web sitenizin güvenilirliğini artırmak

Dünyanın en büyük arama motorunun kullanıcılarını çekecekseniz, Google’ın nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Google aslında çok büyük bir İnternet dosyalama sistemidir. Web sayfalarını analiz eder, içeriklerine ve işlevlerine göre sınıflandırabilir. Birisi Google’da arama yaptığında, algoritması en iyi konuların dikkatle seçilmiş bir listesini sağlar.

Çoğu kullanıcı genelde ihtiyaç duyduğu bilgileri tam olarak arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında bulabiliyor. Bu nedenle, potansiyel müşterileri çekmek istiyorsanız, web sitenizin arama sonuçlarında ilk sayfada görünmesini sağlamalısınız. Peki bunu nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

Google ilk sayfada nasıl görünebilirsiniz?

Web sitesinin Google sıralamasını etkileyen faktörleri aşağıdaki şekilde gözlemleyebiliriz:

 • Google’a web sitenizin ne ilgili olduğunu kolayca anlayabilmesini sağlayın.
 • Google’a web sayfalarınızın güvenilir olduğunu kanıtlayın.
 • Web sitenizin ziyaretçilerine değerli içerik sunun ve olumlu bir gezinme deneyimi sunun.

Yukarıdaki maddeleri uygulayabilirseniz ek bir bütçe ayırmadan organik trafiğinizi artırabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar sizi bir Google araması yoluyla “organik” olarak bulmuş olacaklar. Şimdi gelin birlikte önemli SEO ipuçlarına bakalım.

1.Anahtar Kelime Seçimine Özen Gösterin

Anahtar kelime, bir şey aramak için Google’a yazdığınız ifadedir. Örnek olarak şu an belki de “Yeni Başlayanlar İçin SEO İpuçları” araması yaptınız ve bu içeriğe rastlayıp okumaya başladınız.

Belirli anahtar kelimelerde sıralama yapmak için sitenizi buna göre optimize etmeniz gerekir. Yani bu, hedeflediğiniz anahtar kelimelerde yüksek kaliteli içerik oluşturmak anlamına gelir. Ek olarak, anahtar kelimelerinizi birkaç kritik konuma yerleştirmeniz de fayda sağlayacaktır.

Şirketiniz için doğru anahtar kelimeleri bulmak adına beyin fırtınası yaparak işe başlayabilirsiniz. Örneğin bir saz eviniz varsa, anahtar kelime araştırmasındaki bazı fikirler şunları içerebilir: “Saz dersi” “Bağlama dersi” “Saz Eğitmeni” “Saz fiyatları” vs. Yerel aramalar içinde kelimelerin başına, sonuna hedeflediğiniz yerel bölgenin adını ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimeleri belirlemek için sadece bu yöntemi kullanmayın. Rakip olarak bildiğiniz firmaların arama sonuçlarında hangi anahtar kelimelerde çıktığını araştırın, kendi hizmetleriniz ile kıyaslayın ve artılarınızı yansıtmaya çalışın. Bunun için hizmet veren SEO araçlarını inceleyin, ücretli ücretsiz program ve hizmetlerden faydalanın.

Her şeyden önce mevcut ve potansiyel kullanıcılarınızı memnun etmeyi amaç edinerek çalışmalarınızı sürdürmelisiniz. Unutmayın, Google kullanıcı odaklı düşünce yapısı ile hareket eden bir şirkettir.

2.Anahtar Kelimelerinizi Web Sayfalarınıza Optimize Edin

Anahtar kelimelerinizi seçtikten sonra içeriklerinize eklemeye başlayabilirsiniz. Bu işlem Site İçi Optimizasyon (On Page Seo) kavramının bir kısmını oluşturmaktadır. İsminden de anlaşılacağı gibi, tüm optimizasyonlar doğrudan web sayfalarınızda gerçekleştirilir. Her web sayfası benzersiz bir anahtar kelimeyi hedeflemelidir. Diğer bir deyişle, birbirleriyle rekabet edecekleri için aynı anahtar kelimeleri iki farklı sayfada hedeflemek çok önemli bir katma değer sağlamayabilir.

Web sayfalarınızda aşağıda yer verdiğim maddelere göre işlem sağlayabilirsiniz. Öyle ki bu maddelerin her biri ayrı bir sıralama faktörü olduğu için önem arz etmektedir.

Kopya İçerik

İçerikleriniz kesinlikle özgün, herhangi bir web sayfasından kopyala+yapıştır olmamalıdır. Eğer bunu yapıp Google botlarından kaçabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kesinlikle bu yönteme başvurmayın, hatta yazmış olduğunuz özgün içeriklerin Google’da index almasını hızlandırmak için işlemler yapın. (Bu konuya ayrıca ileri ki yazılarda değinelim.)

Başlık

Bu sayfanızın veya kategorinizin başlığıdır. Sayfa açıldığında, Google arama sonuçlarında ve web tarayıcısı sekmelerinde mavi metin olarak görüntülenir. SEO başlık etiketiniz anahtar kelimelerinizi içermelidir. Ayrıca ilginç olmalı ve sayfanızın nasıl değer sağladığını açıklamalıdır.

Açıklama

Bu kısmı meta açıklama olarak da duymuş olabilirsiniz. Bu alan sayfanıza kısa bir giriş yapacağınız alandır. Google arama sonuçlarında mavi başlık etiketinin altında gösterilir. Anahtar kelimeler içermeli ve güncel konu hakkında merak uyandırmalıdır. Amaç, arama yapanlara detaylı bilgi vermek için web sayfanıza tıklamaya ikna etmektir.

H1 Etiketi

Bu web sitenizin ana başlığıdır. Google’a web sayfanızın ne ile ilgili olduğunu aktarır. Ayrıca, ziyaretçilere arama sorgularının cevaplarını bu web sayfasında bulacaklarını ifade etmektedir.

URL

Url, web sayfanızın internet üzerinde ana adresi olup tarayıcının adres çubuğunda görünen metin alanıdır. SEO uyumlu link yapısı nasıl olmalıdır sorusu ayrı bi konu olduğu için bu başlığı da sonraki içeriklerde detaylı şekilde aktaracağım. Temel olarak şunu bilelim ki başlık içerikle ilgili, url’de başlığı içeren, kelimeler arasında – işareti olan, Türkçe karakter içermeyen bi yapıda olmalıdır.

4.Blog Sitesi Oluşturun

Blog oluşturma, içerik pazarlamasının önemli bir parçasıdır. Akıllı anahtar kelime kalıplarına yanıt veren içerik oluşturmak için SEO’nun en iyi uygulamalarını kullanan bir stratejidir. Çoğu ticari web sitesi, kendi blog sayfalarında aşağıdakilere benzer yapıyla hareket ederler.

 • Anasayfa
 • Hakkımız
 • Ürünler/Hizmetler
 • Tanıtım içerikleri
 • Sektörel Kategoriler
 • İletişim bilgileri

Bu sayfalar çok önemlidir. Ancak bunları oluşturup beklemekle ilerleme yol alamayız. Mevcut web sitesinin anahtar kelime sayısı maksimize edildiğinde, bloglama başlamalıdır. Blog gönderisinde, yeni anahtar kelimeler için daha fazla sayfa kullanılabilir. Çünkü bloglar SEO’yu iyileştirmenin iyi bir yoludur. Blog yayınlarınız, hedef kitlenizin sorunlarına pratik çözümler sağlamalıdır. Örneğin, bir aşçıysanız yemekler konusundaki uzmanlığınızı paylaşmalısınız.

Blog sayfalarında en çok tercih edilen başlıkları da aşağıda sizin için sıraladım. Sizin eklemek istediğiniz başlıklar da varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

 • “Ne, Nedir” blog yazısı: “Telegram nedir”
 • “Nasıl yapılır” başlıkları: “Bilgisayarda @ nasıl yapılır”
 • “Neden” blog yazısı: “Yemeklerim neden güzel olmuyor”
 • “Liste” içerikleri: “2021’in Öne Çıkacak 5 Dijital Pazarlama Trendi

4.Sitenize Dışarıdan Bağlantı Sağlayın

Site İçi SEO tamamlandıktan sonra, Google içeriğinizin neyle ilgili olduğunu kavramaya başlayacaktır. Sonrasında sitenizin güvenilirliğini kanıtlamanız gerekir. Google, gerçek hayattaki pek çok şey gibi, başka bir kişinin sizi desteklemesine değer verir.

Sayfa dışı SEO “Off Page SEO” burada devreye giriyor. Sayfa dışı SEO stratejilerine “Site Dışı SEO” da denir ve sitenizin linki olan diğer web sitelerini içerir. Dijital Pazarlamada, bu bağlantılara “Backlink” adı verilir ve web sitenizin sıralama faktörlerine önemli düzeyde katkı sağlar.

Bakclink neden önemli?

Google, backlinkleri başkalarının içeriğinize değer verdiğini ve içeriğinizi onaylamaya istekli olduğunu gösteren bir sosyal sinyal olarak düşünür. Bu sinyaller web sitenizin güvenilir ve inanılır bir durumda olduğunu niteler. Bir web sitesi başka bir web sitesine baclink verdiğinde, diğer siteye referans olur, onay verir. Google bunu dikkate alır ve buna göre web sitenizin sıralamasını iyileştirir. Dolayısı ile backlink alırken de verirken de siteyi iyice ölçmelisiniz. Devamlılığı olacak mı, site içerikleri güvenilir mi, gerçek bilgiler aktarıyor mu? Gibi soruların yanıtlarını bulmalısınız. Kalitesiz içerik veren sitelerden alacağınız bağlantılar sizin sitenizin de kalite standardını düşürür ve arama sonuçlarındaki yerleriniz tehlikeye girer.

Kaliteli backlinler almak için bir hedef kitleye sahip bloggerları tercih edebilirsiniz. Tabi ki onlarında sizin web sayfanızı tanıması, tercih etmesi gerekiyor. Blog sayfanızda we sitenizde yayınlayacağınız içerikler yarar sağlayan, gerçek, bilgi verici olmalı ki bir kitleye yakalayabilesiniz.

Siteniz için online ücretli ve ücretsiz birçok SEO aracı bulunuyor. Çok daha detaylı backlink raporları elde etmek adına Google üzerinde bir araştırma yaparak bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Ücret ödediğiniz bir programın tüm özelliklerini kullanmak içinse tercih edeceğiniz SEO aracının kullanımını internette araştırabilirsiniz.

Eğer buraya kadar zaman ayırıp okuduysanız teşekkürlerimi sunuyorum. Aşağıya bir yorum bırakırsanız da ayrıca memnun olurum Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu