Diğer

KPI Raporu Nedir? Ne Anlama Gelir?

KPI Raporu Neleri İçerir?

KPI nedir?

KPI, İngilizce Key Performance Indicators kelimelerinin kısaltması olup, Türkçe anlamı Anahtar Performans Göstergesi şeklindedir. Sektör fark etmeksizin işletmeler için son derece önemli olan KPI raporları doğrultusunda işletmelerin mevcut durumu ortaya çıkarılır, hedef yön ve yöntemleri değerlendirilebilir.

KPI Raporu Neleri İçerir?

İşletmelerin hedeflerine ulaşma sürecinde hangi aşamada olduğunu ortaya çıkaran, tüm kararlarını ve aldığı kararların sonuçlarını gözden geçirmesine yarayan, ilerisi için gerekli önem ve önlemi alması için imkanlar sunabilme potansiyeli olan bir dizi soru-cevap bütünüdür diyebiliriz. Bu soru-cevap sonrasında ortaya çıkan raporlar ile oldukça verimli değerlendirme sağlanabilir. Bu sorgulama kişisel, departman veya işletme bazında genel olarak uygulanabilir. KPI sorgulama değerleri bir işletmenin çağrı merkezi değerleri baz alınarak hazırlandığında küçük çapta, tüm departmanlar baz alınarak gerçekleştirildiğinde ise genel çapta isimlendirilebilir. Elde edilen sonuçlar ile bir sonraki hedefler belirlenebilmekte, içerisinde bulunulan duruma göre gerekli aksiyonlar alınabilmektedir. KPI raporu her sektör veya projenin amacına ulaşmasındaki faktörleri ele alan soru-cevap biçimindeki kapsamlı bir değerlendirme sürecidir demek yanlış olmayacaktır.

KPI sorgulamasına bir web sitesi için örneklendirmek gerekirse aşağıdaki maddeler baz alınabilir;

  • Günlük/Haftalık/Aylık Ziyaretçi Ortalaması
  • Günlük/Haftalık/Aylık Gelir Ortalaması
  • Ziyaretçilerin Kaynağı
  • Sitede Gezinme Süresi
  • En Çok Tıklanan Kategoriler
  • En Çok Zaman Geçirilen Kategoriler

Buna benzer birçok madde ile içeriğini zenginleştirebiliriz. Özellikle sektör bazlı ihtiyaçlarınızı içeren maddeler hayat kurtarıcı ipuçlarını verecek nitelikte olabilir. Yani burada işletme veya kişilerin amaçları doğrultusunda, gelecek stratejilerine yön verebilmesi adına yarar sağlayacağı düşünülen tüm bilgileri bu raporun içerisine ekleyebilirsiniz. Ancak tüm değerleri bu rapora eklemek yerine yalnızca gerçekten işinize yarayacağını düşündüğünüz maddeleri eklemeniz de yarar var.

KPI Raporu
KPI Raporu

KPI Raporu neden önemli?

KPI raporunda kullanacağınız verilerin gerçekçi veriler ve hedefler olması bu raporun durum değerlendirmenizde gerçek anlamda hangi seviyede olduğunuzu görmenizde faydası olacaktır. Eğer verileri önemsemeyip giriş yaparsanız alacağınız sonuçta bu ölçüde yanıltıcı olacaktır. KPI raporu deyince aklınıza yalnızca büyük ölçekli işletme, firma veya fabrikalar gelmesin. Zira küçük ölçekli, kişisel raporlamalar içinde gayet uygundur.

Rapor içerisindeki değerlerin belirli zaman aralıkları içerisindeki değişimlerini kontrol etmek amacı ile düzenli aralıklarla gerçekleştirebilir, işiniz ile ilgili bir gelişmenin sizi ne derece de etkilediğini öğrenebilirsiniz. Yeni bir proje ya da gelecek stratejilerinizin temellerini sağlam kurmak adına bu raporlamaya başvurabilirsiniz.

Umarım Kpi raporu hakkında yarar sağlayacak bilgiler paylaşabilmişimdir.
Görüşmek üzere, hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu