Sosyal Medya

Etkili Sosyal Medya Pazarlaması İçin 5 Öneri

Sosyal Medya Kanallarınızı Harekete Geçirecek 5 Yöntem

Statista.com verileri, 2021 yılına kadar 3,09 milyar insanın sosyal medya sitelerini kullanacağını gösteriyor. Bu nedenle sosyal medya pazarlamasını kullanmayan işletmeler kesinlikle büyük fırsatları kaçırıyor diyebiliriz.

Günümüzde tüm işletmelerin sağlam bir sosyal medya kimliğine ihtiyacı var. İster yerel bir mağaza, ister uluslararası bir şirket işletiyor olun, sosyal medya pazarlamasını stratejinizin önemli bir parçası haline getirmeniz gerekiyor. Sosyal medya kanallarını doğru stratejiler ile kullandığınızda hedef kitlenize dokunabilir, marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Ancak sosyal medya pazarlama yöntemlerini doğru şekilde kullandığınızda getirileri sadece bunlarla sınırlı kalmaz. Potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı ve satışlarınızı büyük oranda artırmanızı da sağlayabilir.

Şu an dünya çapında 3 milyara yakın insan sosyal medya platformlarında yerini aldı. Bu durum geçici bir eğilim olarak da görünmüyor. Statista.com verilerine göre, 2021 yılında bu rakam 3.09 milyara kadar çıkacak. Dolayısı ile Sosyal Medya Pazarlaması uygulamadığınız her gün aslında bir kayıp yaşıyorsunuz demek…

Hiç şüphe yok ki sosyal medya, işletmenizi pazarlamak için ideal platformlardan biridir. Bununla beraber, artan rekabet ve sosyal medya algoritmalarının yükselişi nedeniyle, sosyal medyanın genel yapısı sürekli bir değişim içinde. Gerçekten rakiplerinizin önüne geçmek ve orada kalıcı olmak amacındaysanız, sosyal medya faaliyetlerinize bir an önce başlamak, hatta başlamakla kalmayıp daha ilginç hale getirmek için benzersiz sosyal medya pazarlama fikirleri üretmeniz gerekir. Bu yazıda da konuyla ilgili bazı önerileri size aktarmaya çalışacağım.

Sosyal Medya Pazarlaması İçin Öneriler

1. Hedef Belirleyin

Güvenilir pazarlama hedefleri belirlemek, bir işletme için çok önemlidir. Nereye varmak istediğinizi bilmiyorsanız, bunu nasıl başaracağınız da ayrı bir soru ve sorun olarak karşınıza çıkabilir. İşe başlamadan önce hedeflerinizi not haline getirmenizi de ayrıca tavsiye ederim ki bu durum araştırmalar neticesinde başarılı işletmelerin izlediği bir yol olarak karşımıza çıkıyor.

Belirlediğiniz hedefler pazarlama çabalarınıza uygun, net hedefler olsun.Örneğin; instagram hesabınızda 10K takipçiniz var ve bunu 2 ay sonra 20K’ya taşımak istiyorsunuz. Bu hedef doğrultusunda paylaşılacak içerikleri, paylaşım saatlerinizi, reklam modellerinizi vb durumları bu hedefe ve hedef kitlenize uygun şekilde paylaşmaya başlarsınız. Burada önemli olan ölçülebilir, ulaşılabilir ve spesifik hedefler belirlemeniz, bunların takibini sağlamanızdır.

Sosyal Medya Kanalları
Sosyal Medya Kanalları

2. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Başarılı bir sosyal medya stratejisi geliştirmek için hedef kitleniz hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını, isteklerini ve eğilimlerini yorumlayabilmelisiniz. Hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek bazı stratejileri aşağıda sıralıyorum.

  • Demografik özelliklerini kontrol edin.
  • Problemli noktaları daha iyi anlamak için anketleri kullanın.
  • Hedef kitlenizin kullandığı forumlardaki sohbetlere göz atın.
  • Sosyal medya kanallarınızdaki tüm yorumları yanıtlayın.
  • Hizmet sonrası geri bildirim almaya özen gösterin.

Hedef kitlenizi ne kadar iyi tanırsanız, ihtiyaçlarına cevap vermeniz de o kadar kolaylaşır.

3.Platforma Göre İçerik Üretin

Her sosyal medya platformu farklı özelliklerini öne çıkararak kullanıcıların dikkatini çeker. Her ne kadar birbirinin özeliklerini farklı isimler altında kendi sistemine entegre etseler de her platformda aynı içeriği, aynı formatta paylaşmanız takipçilerinizi sıkacak, yeni takipçiler kazanmanızı yavaşlatacak ve belki takipçi kaybına sebep olacaktır. Örneğin; Twitter‘da tweet atıyorsunuz. Bu tweeti olduğu gibi TikTok hesabınız da paylaşmanız erişim sayısını kısıtlayacak bir etken olabilir. Bunu yerine TikTok’ta sizinle ilgili hashtagleri kullanarak ilgi çekici bir video paylaşırsanız yeni kullanıcıları hesabınıza çekmek çok daha kolay olacaktır.

Platformların öne çıkan özelliklerini takip ederek, güncel şekilde onları kullanabilirsiniz. Örneğin dijital haberler takip edeceğiniz konular arasında yer alsın.Unutmadan belirtetim tüm mecralarda hashtaglerinizi sağlıklı şekilde kullanırsanız verimliliğiniz de artacaktır.

4.Yalnızca Pazarlama Yapmayın

İşletmenizin sosyal medya kanallarında yalnızca içeriğiniz ile ilgili pazarlama gönderileri paylaşmayın. En kötü ihtimalle bu tarz içeriklerinizi de maksimum düzeyde eğlenceli hale getirmeye çalışın. Sürekli şekilde işinizle alakalı paylaşımlar yaptığınızda takipçilerinizin ilgisi azalabilir ve etkileşim rakamlarınızda olumsuz durumlar görebilirsiniz.

Sosyal medya algoritmaları özellikle facebook ve instagram da gönderileriniz zaten takipçilerinizin tamamına erişmiyorken sıkıcı şekilde devam etmek ölü bir sayfa elde etmenize sebep olabilir. Bunu yerine takipçileriniz için küçük yarışmalar yaparak onların dikkatini çekmeye çalışabilir, etkileşiminizi artırabilirsiniz. Sadık müşterileriniz için sosyal medya kanallarınızda onların gönderilerini paylaşabilir, anlık olarak onlara özel indirimler sunabilir, onların gönderilerine yorum yapabilir vb şekillerde karşılıklı etkileşim içerisinde bulunabilirsiniz.

Burada önemli olan aradaki dengeyi kaybetmeden mizah, yarışma ve pazarlamayı birbirine harmanlayarak takipçilerinize iyi bir deneyim yaşatmayı elde etmektir.

Kullanıcı Deneyimi
Kullanıcı Deneyimi

5.Fake Olan Herşeyden Uzak Durun

Özellikle başlangıç aşamasında hesaplarınıza gelecek gerçek kullanıcılara “güven aşılamak” adına, takipçi sayısı az görünmesin diye para ile satılan veya farklı yollarla edinilen fake takipçi, beğeni, yorum ve izlenme gibi işlemlerden uzak durmalısınız. Zaten bu tarz bot takipçilerin yarısı yüklendiği ilk günden gidecekken geri kalanı da platformların güncellemeleri veya kontrol mekanizmaları sayesinde kısa süre içerisinde silinecektir. Ayrıca hesabınızı bu havuz sistemine dahil ederseniz alakasız sayfalara takip ve beğeni yapacak ve bir süre sonra spam sebebiyle kapanma tehlikesi yaşayacaktır.

Güven duygusu aşılamak istiyorsanız verdiğiniz hizmet veya ürün ile bunu elde etmeye çalışın. Takipci edinmek içinde en güvendiğiniz gönderiyi öne çıkararak veya viral pazarlama çalışmaları ile bu süreci sürdürün. Zaten sosyal medya yönetimini sağlam stratejiler üzerine kurduğunuzda bir süre sonra belirli bir takipçi sayısına ulaştığınızı göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu