Sosyal Medya

İşletmenize En Uygun Sosyal Medya Kanalı Hangisi?

Sosyal medya kanalları işletmeniz için ne kadar önemli?

İşletmenize en uygun sosyal medya kanalı hangisi? Bu sorunun cevabını oturup etrafıca düşündünüz mü hiç? Bir işletmeniz var veya bir girişimde bulundunuz. Hedef kitlenize ulaşmakta, sattığınız ürün veya hizmeti onlara sunmakta zorluk yaşıyorsunuz. Reklamlar tabi ki olmazsa olmaz ancak sadece reklam yönetimi herşey anlamına gelmemeli. İşletmenizi sorgulamalı, eksiklerinizi bulmak için herkesten ağır şekilde eleştirmelisiniz. Ben kimim, ne yapmak istiyorum. Kısa, orta ve uzun vadeli hedefim nedir diye sorarak işe başlayabilirsiniz.

Facebook ve instagramdan defalarca reklam verdiniz ancak istediğiniz verimi bir türlü alamadıysanız daha dikkatli düşünün. Doğru hedef kitleyi henüz bulamamış olabilir misiniz? Sattığınız ürünü kimler neden alır? Neden almalı bunu düşünüp bulduğunuz cevap veya cevaplar ile kullanıcılara ulaşıp müşteri edinebilirsiniz. Müşteri potansiyeli nerede ise sizde orada olmalısınız.

İnstagram, facebook, twitter veya tik-tok. Tüm sosyal medya kanalları sizin için potansiyel müşteri edinebileceğinin birer platform durumunda. Hedef kitlenizin nerede olduğunu düşünüyorsanız siz de orada yer alın. Hedef kitlemde kimler var diyecek olursanız rakiplerinizi inceleyin. Rakiplerinizin olduğu mecraları kontrol edin. Rakiplerim kimler onu da bilemiyorum diyorsanız google’ı kullanın. 🙂 Aşağıya hemen liste oluşturayım:

  • Sunduğunuz ürün veya hizmeti Google’da aratın.
  • İlgili sonucu veren tüm siteleri inceleyin.
  • Açıklamalarının ne kadar detaylı yazıldığına göz atın.
  • Görsellerinin kalitesi, çekim alanları ve tasarımları, varsa model kullanımı gibi detayları inceleyin.
  • Fiyatlarını, site tasarımlarını ve aklınıza gelebilecek detayları kontrol edin.
  • Hangi sosyal mecraları kullandıklarını inceleyin, sosyal medya içeriklerini, reklamlarını inceleyin (facebook’ta reklam kütüphanesini kullanabilirsiniz).
İşletmenize En Uygun Sosyal Medya Kanalı Hangisi?
İşletmenize En Uygun Sosyal Medya Kanalı Hangisi?

Yukarıda sıraladığım yapılması gerekenlerin yanı sıra rakiplerinizin yaptıklarının bir kaç tık iyisini, daha benzersizini yapmaya çalışın. Hedefiniz bu kanallar aracılığı ile başarı elde etmek olduğunda reklam yatırımı da yapmanız gerekiyor. Genel mali yapınızı alt üst etmeyecek şekilde reklam bütçesi belirleyerek ilerleyebilirsiniz. Reklam oluşturma ve reklam yönetimi ayrı bir konu olduğu için burada değinmiyorum. İleri ki içeriklerimde yer verebilirim.

Şu an bloğumda yer verdiğim yazılar biraz giriş seviyesinde, bu sebeple sektör diline pek girmemeye gayret ediyorum. Ama şunu da fark ettim, hitap ettiğimi düşündüğüm arkadaşlara bazen kızıyor, bazen üzülüyorum. Hafızamda bazı şeyler canlanıyor. Mazur görün. 🙂

Şimdilik hoşçakalın, görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu