Sosyal Medya

Instagram Takipçisi Kazanmak İçin 9 Öneri

Instagram'da Nasıl Daha Fazla Takipçi Kazanılır?

Instagram takipçi meselesi, günümüzde tüm işletmeler için önem arz ediyor. Öncelikle şunu belirteyim uygulanacak yöntemlerim hiç birisi sihirli bir değnek değildir ve size sürekli halde gerçek takipçi ve etkileşim sağlamasını garanti etmez. Ayrıca instagram hesabınıza kesinlikle hiçbir koşulda takipçi satın alma, otomatik beğeni vs işlemi yapmamanızı tavsiye ederim. Instagram üzerinde markanız için yüksek oranda hedeflenmiş ve işletmenizle birlikte büyüyen sadık bir kitle oluşturma fırsatı sizin olabilir. Dünya genelinde 500 milyondan fazla Instagram kullanıcısı her gün uygulamaya giriyor ve burada sizinle ilgili olduğunu da unutmamalısınız. Bu yazımda, Instagram profilinizi nasıl daha sağlam hale getirebileceğinize ve hareketsiz sahte takipçilerle değil, gerçek takipçilerle dolu bir hesaba nasıl sahip olabileceğinize dair ipuçlarını ve zaman içinde elde edeceğiniz takipçi kitlenizle nasıl etkileşim kurmanız gerektiğini aktarmaya çalışacağım.

Instagram’da daha fazla takipçi nasıl edinilir?

İnstagram’da takipçi kazanmanı farklı yolları bulunuyor. Bunlardan bazılarını aşağıda sıralayalım:

1.Hashtagleri Doğru Kullanın

Instagram’da hali hazırdaki takipçileriniz ile etkileşim içine girmek önemlidir. Artık neredeyse tüm sosyal medya kanallarında kullanılan hashtagleri aktif bir şekilde kullanmalısınız. Bunu yanında gerçek takipçi sayısını artırmak da gereklidir. Yeni ve ilgi çekici fotoğraflar paylaşmak başlangıçtaki gereksinimleri karşılayabilir ancak büyümeye başlamak için fotoğrafları paylaşırken hashtag kullanarak paylaşmanızın daha da faydası olacaktır. Kullanacağınız #hashtag içerikle ve sektörünüzle ilgili olduğunda, ilgili kişiler fotoğraflarınızı bulmak için belirli terimleri kullanarak kolayca sayfanızı bulabilir. Instagram’da sayfa takip etme olayı gibi hashtag takip etme diye bir durum olduğunu unutmayalım. Daha fazla etkileşim elde etmek adına içeriğinizde alakası olmayan hashtagleri kullandığınızda anlık olarak reaksiyon alabilirsiniz. Ama çoğunlukla bu takipçilerin uzun vadede bağlılık veya satış odaklı etkileşimde olmadıkları da biliniyor. Gönderilerinizin altında sayfa adınıza özel sabit 1 adet ve içerikle ilgili 4-5 adet daha hashtag kullanmanız uygun olacaktır.

Doğru hashtagleri nereden bulacağım derseniz önceliklike sektörünüz ile ilgili mevcut sayfaları takip edebilirsiniz. Potansiye müşteri olarak gördüğünüz kullanıcıların takip ettiği sayfalara göz atabilirsiniz. Yine sizinle ilgili popüler hashtagleri bulmanız konusunda yardımcı olabilecek ücretli/ücretsiz araçlar bulunuyor. İnternette gezinerek bunları deneyimleyebilirsiniz.

2.Paylaşım Anını Kararlaştırın

Daha fazla Instagram takipçisi edinebilmek için uygun hashtag’ler eklemenin yanı sıra, ne zaman gönderi paylaşacağınızı da kurgulamalısınız. Paylaşım yapmak için yapmanın ötesinde hedef kitlenizin ne zaman aktif olduğunu düşünebilirsiniz. Ayrıca instagram’mın profesyonel hesaba geçiş yaptığınızda sunduğu istatistik bölümü de bu konuda size fikir verecektir. Yine internette “Sosyal medya analiz araçları” şeklinde arama yaptığınızda bulabileceğiniz bazı ücretli analiz ve raporlama araçlarına da göz atmanız faydalı olabilir.

Bu şekilde gün içerisinde takipçilerinizin en aktif olduğu saatler içerisinde paylaşım yaparak elde edeceğiniz etkileşim rakamlarını yukarıya çekebilirsiniz.

3.Trendlerini Takip Edin

Ortaya fırsatlar çıktığında, trend olan konular veya hashtag’lerle yönelmeniz hesabınızın keşfini ve etkileşim oranlarını artırabilir. Yıllık pazarlama takvimi oluşturarak önemli gün ve haftaları planlayarak yıl boyunca ilerlemenin yararı olacaktır. Bu sayede yıl içerisinde gerçekleşen alışveriş dönemleri için önceden kampanya kurguları oluşturabilirsiniz. Son dönemler çıkan popüler akımlara da hesabınızın politikası izin verdiğince ayak uydurabilirsiniz.

Bu tarz trendleri takip ederken anlamlı şekilde katılım sağlamanız etkisiz bir durumda kalmamanız açısından da önemlidir. Yani herhangi hashtage sadece ürünlerinizi tanıtarak girmeniz birşey ifade etmeyeceği için beklediğiniz etkileşimi elde edemeyebilirsiniz.

Instagram Story
Instagram Story

4.Story Öne Çıkanlar ile Profilinize Renk Katın

Instagram kullanıcıları potansiyel bir takipçi olarak sayfanıza geldiğinde sizi takip etmeleri için çok kısıtlı bir ikna süreniz vardır. Bunun bir yolu da öne çıkanlar kısmıdır. Hesabınızın neyle ilgili olduğunu yeniden anlatabileceğiniz, hesabınızı tanımlayabileceğiniz bir alan olan öne çıkarılanlar hikayenin ömrü 24 saat olduğundan, önemli anları onlara ikinci kez izlenme şansı verip kullanıcıları sizi takip etmeye ikna edebilir.

Instagram kullanıcılarının gözünde bir sayfa profilini ilk kez ziyaret ettiklerinde takipçi sayısı, profil doluluğu, gönderi ve etkileşim durumu güven etkenler arasında bulunuyor. Bu alana storylerden çektiğimiz öne çıkanlar kısmını da ekleyebiliriz. Story Highlights olarak da bilinen bu alanı efektif kullanarak hesabını renklendirmenizi tavsiye ederim.

5.Yerel Takipçi İçin Yer Etiketi Kullanın

Gönderi paylaşırken bulunduğunuz konumu da paylaşabilirsiniz. Böylece yerel anlamda takipçi çekmeniz içinde bir fırsat oluşturmuş olursunuz. Instagram’da bir bölgeye göz attığınızda yalnızca postları değil storyleri de göreceksiniz. Yani hem story hem de postlarınızda konum etiketini paylaşabilirsiniz.

Özellikle yerel işletmeler böyle konumlarda düzenli olarak gönderilerini paylaşabilir, kullanıcıların gönderileri ile iletişime geçerek etkileşime girerek dikkatleri üzerine çekebilir. Ancak bir süre sonunda konumun takipçi ve etkileşim çöplüğüne dönüşmemiş bir alan olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var.

6.Takipçilerinize Hediye Verin

Instagram’a her girdiğinizde ana sayfanızda bir çekiliş postu görüyor veya bir arkadaşınız tarafından bir gönderiye etiketleniyor olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Artık bıkkınlık getirecek kadar çekiliş görsek bile instagram algoritması gereği gerçek etkileşimin değeri oldukça yüksek. Dolayısı ile sizde hesabınızda takipçilerinize yorumlarda arkadaşlarını etkilemelerini isteyen hediye çekilişi yarışmaları yapabilirsiniz.

Yarışma sonucunda vereceğiniz hediye kayda değer olduğunda etkileşim oranı da daha iyi olacaktır. Hatta ufak bir bütçe ile çekiliş gönderinize öne çıkarma da yapabilirsiniz. Vereceğiniz hediye hedef kitlenizle ilgili, dikkat çekici olduğunda diğer gönderilerinizin de etkileşim alması olasıdır. Dönem dönem bu tarz yarışmalar yaparak etkileşim oranlarınızı yükseltebilirsiniz.

7.Kullanıcı Gönderileri ile Etkileşim Kurun

Takipçileriniz sizin ürün ya da hizmetlerinizi kullanırken story ve post paylaşımında bulunabilirler. Bu aslında işletmeniz ile bir bağ kurduklarının göstergesidir. Kullanıcılar ile bu tarz etkileşim oranını yükseltmek adına sizin ürün/hizmetinizi içeren gönderilerle etkileşime girerek kullanıcıların izin vermesi durumunda paylaşabilirsiniz. Özellikle takipçi sayısınız yükseldiğinde ve marka bilinirliğiniz arttığında takipçileriniz de hesabınız tarafından paylaşılmak için daha fazla paylaşım yapmaya istekli olacaklardır.

Unutmadan belirteyim, kullanıcılar ürününüzün benzersiz bir görünümünü sunmaktır. Bazı takipçleriniz size düşük kaliteli fotoğraflar gönderdiğinde bu fotoğraflar ürününüzün en iyi özelliklerini vurguluyor, olumlu yönlerini öne çıkarıyorsa, bunları kullanmaktan çekinmeyin. Ancak son karar tabi ki size ait.

8.Canlı Yayınlar Yapın

Çekiliş, kampanya ve farklı duyurularınız canlı yayın üzerinden de duyurabilirsiniz. Bu hem sürekli sunmuş olduğunuz içeriklerden farklı olacak hem de ana sayfa hikayeler kısmında sabit şekilde yayın boyunca kalacaktır. Ayrıca canlı yayına girdiğinizde takipçilerinize bununla ilgili bildirim de gidecektir. İsterseniz canlı yayın sonrasında yayını hikayenizde paylaşılmak üzere kaydedebilirsiniz.

İnsanların canlı yayınlarla etkileşime girmesi daha sık rastladığımız bir durum, bu sebeple yorumlar ve emojiler alabilirsiniz. İsterseniz kullanıcılarınız ile ortak yayınlarda yapabilirsiniz. Canlı yayın imkanları elverdiğince etkileşime girebilirsiniz.

influencer
influencer

9.Instagram ve Influencer Tanıtımlarına Önem Verin

Özellikle instagramı bir ürün ya da hizmetinizi pazarlamak amacı ile kullanıyorsanız yukarıda bahsettiğim tüm yöntemleri ve dahasını uygulasanız da instagram algoritması gereği gönderileriniz tüm takipçilerinizin yarısına dahi erişmeyecektir. Satış içinde yeni kullanıcılara da ihtiyacınız olacağından sponsorlu reklam çıkmayı ve influencerlar ile çalışmayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca yeni instagram takipçi edinme konusunda da bu reklamların yararı olacaktır.

Reklamlar tahmin edeceğiniz gibi ekstra bir bütçe ister. Bu bütçeyi de aylık olarak belirleyip düzenli şekilde reklam vermeyi ve influencerlar ile çalışmayı pazarlama planınıza dahil etmeyi unutmayın. Reklam çıkarken de influencer seçimi yaparken de hedef kitlenize uygunluğuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu içerikte yer alan maddelere sizlerde kendi eklemelerinizi yapabilir, uyguladığınız etkili yöntemleri yorumlarda paylaşabilirsiniz. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere, hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu