SEO

Backlink nedir?

Backlink nedir? Ne işe yarar?

Backlink nedir? Ne işe yarar?

Backlink, bir web sitesinden başka bir web sitesine verilen bağlantılardır. Google gibi arama motorları, bir web sitesi başka bir web sitesine link verdiğinde içeriğin dikkate değer olduğunu düşündüğü için geri bağlantıları sıralama sinyali olarak algılar ve takip eder. Yüksek kaliteli backlinkler, bir web sitesinin sıralama konumunu ve arama motoru sonuçlarındaki (SEO) görünürlüğünü iyileştirmeye yardımcı olur.

Backlinki web siteleri arasındaki konuşmalar olarak da tanımlayabiliriz. İki farklı sitenin kendi içeriklerinde birbirlerine bağlantı vermesi, referans olmaları anlamını da taşır. Birbirinden farklı takipçileri olan iki farklı site de yeni kullanıcılara erişme imkanına kavuştuğu için karşılıklı kazan-kazan sitemi işler. Tabi bu örnekte yakın seviyelerdeki siteleri baz aldım. Yüksek otoriteli sitelerden içerik backlink alma imkanınız varsa bu sizin siteniz için çok daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

Nofollow ve Dofollow olmak üzere iki farklı backlink modeli vardır. İsminden de anlayacağınız üzere Nofollow etiketi arama motorlarına içerikteki bağlantıyı göz ardı etmelerini söyler. Bir siteden diğerine herhangi bir değer aktarmazlar. Bu nedenle, genellikle arama sonucu sayfalarındaki sıralamanızı veya görünürlüğünüzü iyileştirmeye yardımcı olmazlar.

Dofollow bağlantıları ise herkesin istediği backlink türüdür. Unutmayın, yalnızca saygın web siteleri en yüksek değere sahiptir. Bu tür geri bağlantılar, arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır..

Backlink
Backlink

Bununla birlikte, bazı dofollow bağlantıları da sitenize olumsuz etkiler yapar. Bu bağlantılar şüpheli sitelerden gelenler veya arama motoru hizmet şartlarını ihlal ederek elde edilen bağlantılardır. Bu durum Google’ın sitenizi cezalandırmasına ve hatta dizini silmesine bile neden olabilir. Yani +18 içerikli, dolandırıcı vb. sitelerden uzak durmanız gerekir. Ayrıca unutmamak gerekir ki, backlinklerin sayısı değil, nitelikli olmaları sıralamadaki farkı oluşturan etkendir.

Yüksek otoriteye sahip web sitelerinden backlink almak için yorumlar yapabilir, konuk yazar olmak için başvurabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda site linklerini paylaşabilir, yine sosyal medralarda yer alan gruplarda site linklerinizi spam yapmadan paylaşabilirsiniz.

Bağlantı aldığınız sayfaları detaylı şekilde incelemek için, Search Console, Ahrefs, Semrush gibi bilinen araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar ile backlink kontrollerinizi derinlemesine yapıp almanız gereken aksiyonların listesini çıkarıp ilerleyebilirsiniz. Hali hazırda trend olan arama terimlerini çalışarak, daha detaylı içerik girerek sitenize trafik almaya çalışabilirsiniz.

Backlink nedir sorusuna kısa ve öz şekilde yanıt vermeye çalıştım. İleri ki dönemlerde backlink alabileceğiniz kaliteli siteleri sizlerle paylaşmayı planlıyorum. Şimdilik aktardığım bilgiler umarım faydalı olmuştur. Görüşmek üzere, sevgilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu