SEO

SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen, İngilizce açılımı “Search Engine Optimization” olan bir terimdir. Öncelikle şunu söyleyeyim ki SEO çok kapsamlı bir alan olup, tek bir makale ile ifade edilmesi zor bir konudur. Yine de en sade şekilde ifade ederek ilerlemeye çalışayım.

SEO, en basit tanımıyla, siteniz ile ilgili arama motorlarında yapılan ilgili arama sonuçlarında görünürlüğünü artırmak için, sitenizin iyileştirilmesi sürecidir. Sayfalarınızın belirlediğiniz anahtar kelimeler ve daha fazlası ile arama sonuçlarında ne kadar iyi görünürlüğü olursa, potansiyel kullanıcıları sitenize çekme olasılığınız da o yüksek olacaktır. Dolayısı ile kısa süreli, yaptım, oldu tarzında gerçekleşebilecek işlemlerle sonuç almak bu alanda çok kısıtlı başlıklar altında mümkün olur.

Arama motoru denince aklımıza ilk olarak Google geliyor. En yaygın olarak kullanılan ve bilinen Google olsa da, Yandex, Bing, DuckDuckGo ve daha onlarca arama motoru bulunuyor. Yerli arama motoru Yaani’de listemizde olsun. Arama motorları, internetteki web sayfalarını taramak, siteden siteye geçmek, sayfalar hakkında verileri toplamak ve bu verileri bir dizine yerleştirmek için çeşitli botlar kullanır. Sonrasında algoritmalar aracılığı ile sıralama faktörleri veya yüzlerce sinyal çeşidini dikkate alarak (backlink, arama hacmi, site hızı vb), yapılan bir arama sonucunda görünmesi gerektiğini belirlemek adına dizindeki sayfaları kontrol eder.

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?
SEO – Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama motorlarında içeriklerinizin öne çıkmasını istiyorsanız şunlara dikkat edin;

  1. Arama motorlarının sizi tanıdığını, kim olduğunuzu bildiğini ve ne sunduğunuz hizmeti anladığından emin olun.
  2. Arama motoru kullanıcıları için en güvenilir seçim olduğunuza onları ikna edin.
  3. İçeriğinizi teslim edilebilir hale getirin.

Arama sonuçlarında, sıralamalarda ne kadar yukarıda ve sıklıkta görüneceğiniz sayfanızın ne kadar yeterli, uygun olduğuna dayanmaktadır. Bu uygunlukta başta Google’ın belirlediği kurallar çerçevesinde belirleniyor.Arama motorları, kullanıcılarına en uygun olduğunu düşündükleri sonuçları gösterecektir.

Arama algoritmaları, ilgili, yetkin web sayfalarını sonuçlarda yukarı çıkarmak ve kullanıcılara verimli bir arama deneyimi yaşatmak amacıyla dizayn edilmiştir. Web sitenizi ve tüm içeriklerinizi bu etkenleri göz önünde bulundurarak optimize etmek, sayfalarınızın arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda yer almalarına yardımcı olacaktır. Ücretli reklam modellerinin aksine bu tarz SEO işlemlerinde herhangi bir ücrette ödemezsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu