Dijital Pazarlama

Dijitalde Önem Verilmesi Gereken 6 Eğilim

Dijital dünya da var olmayı sürdürebilmek için tüm gelişmelere ayak uydurmak gerekiyor. A’dan Z’ye değişkenlik gösteren sektörün tek ana parçası müşteri memnuniyetini sağlamak. Bu da içerisinde bulunduğunuz dönemin trendlerini takip ederek uyum sağlamakla mümkün oluyor. Sitenizin tasarımı, vurgulamak istediğiniz alanlar, reklamlarınızın yapısı, kullandığınız reklam alan ve mecraları, iletişim diliniz ve onlarca örnek bu trendlere örnek olarak verilebilir. Daha detaylı şekilde göz atmak adına, Dijitalde Önem Verilmesi Gereken 10 Eğilim maddelerini aşağıya bırakıyorum.

1.Sıfırıncı Konum (Featured Snippet)

SEO’nun hedeflerinden biri, içeriğinizi arama sonuçlarının en üst kısmına yerleştirmektir. Arama sonuçlarının en üstünde yer almak adına, çoğu web sayfası sahibi “sıfırıncı konum” hedefiyle hareket eder. Sıfırıncı konumu tanımlayacak olursak arama sonucu sıralamalarında reklamlardan dahi önce gelen, genellikle tanımı içeren, en üstte yer alan bölümdür. Featured snippets adını verdiğimiz bu konum, seo açısından oldukça etkili bir alan olduğundan özel çalışmalar yapılan bir konumdur. Özellikle de içeriğinizde bir ön bilgi varsa sorular oluşturup, içeriğinizdeki sorulara kısa, doğrudan yanıtlar ekleyerek bu noktaya ulaşabilirsiniz.

Featured snippets
Featured snippets
2.İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, güçlü pazarlama seçeneklerinden biri olmaya devam eden klasik pazarlama tekniğidir. Web içeriği (blog gönderileri ve uzun biçimli içerik gibi) hala çok başarılıdır çünkü kullanıcılara ihtiyaçlarına ve aramalarına göre değerli bilgiler sağlayabilir. İçerik pazarlamasının anahtarı, değerli içeriğe sahip olup, ilgili kullanıcıları hedeflemektir. İşletmenizle ilgili anahtar kelimelerde başarı sağlamayı hedefliyorsanız, içeriğinizin gerçek anlamda kullanıcıya bilgi veren, yönlendiren, faydalı bilgilerden oluşan bir yapıya sahip olmasına önem verin. Kullanıcıların arama sorgularını gerçekten cevaplamak için içerikler ürettiğinizde, onlar da sizin sayfanıza giriş sağlayacaklardır.

3.Kişiselleştirme

İnternet kullanıcıları, kişiliklerine ve ilgi alanlarına uygun, kişiselleştirilmiş reklamlara daha çok ilgi gösterirler. Birçok şirket kullanıcılarla sürekli iletişim halinde olduğundan, kullanıcılar ilgi alanlarıyla ilgisi olmayan içeriklere göz atmak için zaman harcamayı tercih etmeyebilir. Kişiselleştirilmiş pazarlamanın en kolay yollarından biri, e-posta gönderimleri yapmaktır. Kişiselleştirme, e-posta dönüşüm oranlarıda %10 civarında artış sağlayabilir. Abonelerin ilgi alanlarına uygun e-postalar göndermek için aboneleri segmentlere ayırabilir ve bu şekilde gönderim yapabilirsiniz. Benzer segmentleme yöntemini sms gönderimi yaparken de kullanabilirsiniz. Buradaki mantığı şöyle aktarmaya çalışayım. 10.000 sms datanız mevcut ve tüm dataya aynı sms metnini atmak yerine, kullanıcıları web sayfanızdaki belirleyebildiğiniz davranışlara göre segmentlere ayırıp farklı sms metinleri ile pazarlama yapabilirsiniz. (Son dönüşüm işlemi üzerinden 6 ay geçmiş kullanıcılara; sizi özledik, her ay dönüşüm sağlayan kullanıcılara; size özel indirim metni içeren smsler gibi) Her iki alanda da içeriğe kullanıcının adını eklemeyi deneyebilirsiniz.

4.Semantic (Anlamsal) Anahtar Kelime Araştırması

İçerik pazarlaması gibi, arama motoru optimizasyonunu (SEO) iyileştirmek için anahtar kelimelerin kullanımı da yeni bir uygulama değil. Kullanıcıların arama amacına uygun anahtar kelime seçimileri yaptığınızdan emin olmanız gerekir. Bu durum semantic anahtar kelime araştırması fikrinin arkasında yatan temelidir. Bir kullanıcı; “Ev temizliği nasıl yapılır?” diye arama yaptığında sadece bu arama terimlerini içeren içerikleriniz sıralanacaktır. Dolayısı ile içeriklerinizde temizlikle ilgili farklı anahtar kelimelere yer vermelisiniz. (Oturma odası temizliği, mutfak temizliği gibi) Bu içeriklerinde yine gerçek bilgi vermesi gerçekçi olması sitenizin yararına olacaktır. Kullanıcıların arama amacını karşılamazsanız, web siteniz arama sonuçlarında iyi bir sıralama almayacaktır. Belirli bir anahtar kelimenin arama amacını anlamak için, o anahtar kelimeyi Google’da aratın ve ardından ilk sıralardaki içerikleri kontrol edin. Bu web sayfaları ilk sıralarda yer almanız için neler yapmanız gerektiği konusunda size iyi bir fikirler verebilir.

5.Video Pazarlama

Muhtemelen bugün en ünlü pazarlama aracı videolardır. Televizyon önünüzde açık dururken bir kitap okumayı veya bir göreve odaklanmayı denediyseniz, gözlerinizi ekrandaki hızlı hareketlere ve çarpıcı görsellere kaydırmamanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Aynı kavram pazarlama için de geçerli. Örneğin, kullanıcılar sosyal medya hesaplarında vakit geçirirken, sola ve sağa kaydırmak için metin tabanlı veya görsel tabanlı reklamları kullanmak kolay olabilir ancak göründüğü ilk anda oynamaya başlayan bir videonun dikkatlerini çekme olasılığı çok daha yüksek olacaktır. Video pazarlamasını tüm sosyal medya kanallarınızda, email pazarlamasında ve youtube’da içerik ve reklam olarak kullanabilir dönüşlerinizi artırabilirsiniz.

6.Sosyal Medya Hikaye Alanı

İngilizce tabiriyle storyler ilk olarak Snapchat ile tanıdığımız bir kavramdı. Artık instagram, facebook ve twitter gibi dev sosyal medya kanallarında da mevcut. Hatta story kullanım oranı o kadar yüksek ki çoğu web sitesinde bile tasarımlara girdi. Hal böyle olunca sizin de hikayeler kısmına gereken önemi vermeniz gerekiyor. 24 saatlik yayın süresi ile insanlarda etkileşime girme duygusunu pekiştiren, anket, soru vb araçlarla daha etkin hale getirilebilen storyler içeriğinizi sunmak için biçilmiş kaftan. Tabii ki bu alanı da etkin kullanmak adına storye özgü içerikler üretip, trendleri takip ederek izlenme ve etkileşim oranlarınızı yükseltmeye çalışmalısınız.

Sosyal Medya Storyleri
Sosyal Medya Storyleri

Sosyal Medya StoryleriGün geçtikçe farklı bir güncelleme geliyor bu yıl da devam edeceği şüphesiz. Ancak biliyorsunuz ki şu ülkemizde ofis açmayan sosyal medya devlerinin reklam yayınlarına bir engel söz konusu. Sonraki aşama ise erişim engeli. Bu durum nasıl bir çözüme kavuşur bilemiyorum ama bir şekilde çözüleceği umudunu taşıyorum herkes gibi.

Bir sonraki içerikte görüşmek üzere, sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu