Dijital Pazarlama

SEM Nedir? (Search Engine Marketing)

SEM Nedir? Ne Anlama Gelir?

SEM Nedir? (Search Engine Marketing)

Sem nedir? Açılımı Search Engine Marketing olan, Türkçe anlamı Arama Motoru Pazarlaması olan Sem’in en basit tanımı şu şekilde olabilir. Google, Yahoo, Yandex, Bing gibi arama motorlarında reklam satın alarak web sitesine trafik kazandırmaya yönelik yapılan reklam çalışmalarının tümüdür.

SEM ile işletmeler, reklamlarının arama motorlarının arama sonucu sayfalarında yer alması için ödeme yapar. Kullanıcılar bir terimi arattığında o terim işletmenin hedefinde yer alan bir anahtar kelime ise kullanıcı reklama tıkladığında işletme bunun karşılığında bir ücret öder. Bu ücret sabit olmayıp sektör ve işletmeler için farklılıklar gösterebildiği gibi anahtar kelimeye göre değişmektedir. Bu reklamlar tüm arama sonucu sayfalarında en üst, sağ ve en alt kısımda yer alır. Görsel ve kelime bazlı olarak karşınıza çıkabilir.

SEM Nedir?
SEM Nedir?

SEO ve SEM Arasındaki Farklar

Sem nedir sorusunu cevapladık, peki SEO ile SEM arasında ne gibi farklılılar var? SEM, SEO ile aynı amacı güder ancak izlediği yollar farklıdır. SEM’de sitenize çekmek istediğiniz kullanıcıları PPC, (Pay Per Click) yani Tıklama Başına Ödeme sistemi ile reklam oluşturabileceğiniz tüm mecralar üzerinden ulaşmanızı sağlar. Bahsettiğim gibi tıklama başına ödeme yaparak harcama limitinizi de siz belirleyebilirsiniz. Yani günlük 100₺ bütçe ile sınırını belirleyebileceğiniz bir SEM çalışmasında bulunabilirsiniz. Ancak SEO’da bu denli net harcamalı çalışmalar yapamayabilirsiniz. Sektörünüz ile ilgili, ilgi çekici seo uyumlu içerikler, iç ve dış seo optimizasyonu, backlink kalitesi/sayısı vb onlarca metriğe dikkat edersiniz. Yaptığınız çalışmaların direkt olarak sonucunu göremez, etkilerini zamanla hissedersiniz. Yayınladığınız içeriklerle ilgili olabileceğini düşündüğünüz hedef kitle nerede ise sizde markanızı orada konumlandırmaya çalışmalısınız.

Örneğin bir blog yazarı iseniz hitap ettiğiniz hedef kitlenin işine yarayacak bilgileri kapsayan içerikler üretmeli, onlara akıcı bir dil ve anlamlı, dikkat çekici görsellerle renklendirdiğiniz içerikleri sunmalısınız. Düzenli olarak içerik girişi yaparak mikro ve makro blog sitelerde paylaşabilirsiniz.

SEM vs SEOBunların dışında direkt olarak ölçülebilir, optimize edilebilir şekilde, bütçe ayırarak yayınladığınız tüm reklam modelleri SEM kavramının içerisinde yer alıyor. Tabi reklamlarınız da kullandığınız metin ve görseller içerikle ilgili, anlamlı ve açıklayıcı olmalı. Rekabetin yüksek olduğunu varsayarsak bir şekilde diğer rakiplerinizden sıyrılmak için iyi olduğunuz bir yönü öne çıkarmayı deneyebilirsiniz. Reklamlarınızda belirli konum veya konumları seçebilir, günün istediğiniz bir zaman aralığında reklamlarınızın yayınlanmasını sağlayabilir, cihaz seçimi yaparak istediğiniz mobile özel reklam çıkabilir ve demografik seçimler ile 20-24 yaş aralığına özel reklamlar yayınlayabilirsiniz. SEO çalışmalarını yürütürken bunu yapmak tahmin edeceğiniz üzere mümkün olmuyor. SEO ve SEM arasındaki temel farklılıklar benzer bir mantıkla sosyal medya yönetiminde de bulunuyor. Örneğin SMM (Social Media Marketing) ile sosyal medya reklamlarınızı yayınlarken, SMO (Social Media Optimization) ile gönderi tarzınız, müşteri ilişkileriniz ve RTM (Real Time Marketing) Gerçek Zamanlı Pazarlama gibi kavramları yönetebilirsiniz.

SEM vs SEO
SEM vs SEO

SEM, arama sonucu sayfalarında yer almak için ücretli reklam stratejileri, SEO ise organik trafik stratejileri uygulanmasıdır. Sem kampanyalarınızda sitenize erişim sağlamasını istediğiniz anahtar kelimeleri iyi şekilde araştırıp en üst kısma hızlı bir şekilde çıkabilirsiniz. Ancak bunun şöyle bir eksi yönü var, hacmi yüksek olan anahtar kelime ücretlendirmeleri yüksek oluyor. Bu da bütçenizin kullanımı konusunda da dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatıyor. 3’ten fazla kelime içeren uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi belirleyip daha uygun fiyatlandırmalar ile reklam çalışmaları da yapabilirsiniz.

Bu içerikte sizlere Sem nedir sorusunun yanıtını aktarmaya çalıştım. Umarım yararlı bilgiler iletebilmişimdir.Bir sonraki içerikte görüşmek üzere, sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu